در مراسم راه‌اندازی این آزمایشگاه، حجت الاسلام و المسلمین موسوی‌فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز از بخش‌های مختلف بازدید و توسط مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد در جریان آخرین وضعیت قرار گرفت.

در اجرای مفاد قرارداد خط لوله گوره به جاسک و الزام شرکت فولاد اکسین خوزستان به احداث آزمایشگاه خوردگی فلزات ( HIC/SSCC) ، روز جاری با تلاش شبانه‌روزی واحدهای خرید و پشتیبانی، امور مهندسی، آزمایشگاه و سایر واحدها شرکت، این آزمایشگاه تکمیل و راه اندازی شد.

باتوجه به اینکه خوردگی یک واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی بین یک ماده، معمولاً یک فلز و محیط اطراف آن است که موجب تخریب ماده و خواص آن می‌شود، چنین برآورد می‌شود که هزینه مستقیم خوردگی در تمام کشورهای جهان بین 3 تا 4 درصد درآمد ناخالص داخلی است.

این امر نشان می‌دهد که با به کار بردن موثرتر تکنولوژی‌های موجود و اعمال تکنیک‌های دقیق مدیریت خوردگی می‌توان جلوی قسمت قابل توجهی از این هزینه‌ها را گرفت.

در همین جهت ساختمان آزمایشگاه خوردگی فولاد اکسین خوزستان متشکل از آزمایشگاه مکانیک، آزمایشگاه متالوگرافی و آزمایشگاه خوردگی فلزات بوده که عملیات ساخت آن از خردادماه سال جاری طبق برنامه از پیش تعیین شده و با تلاش سایر واحدهای شرکت و بکارگیری پیمانکاران داخلی در راستای ارائه محصولات با کیفیت و مطابق استانداردهای صنایع مصرف کننده شروع و در تاریخ 15 شهریورماه سال جاری اولین نمونه ورق در این آزمایشگاه  تحت آزمایش قرار گرفت.

ظرفیت کاری آزمایشگاه خوردگی فلزات در هر نمونه آزمون بر اساس استاندارد، دارای ابعاد 20*100 میلی متر بوده که نمونه ها در روش تست HIC به مدت 72 ساعت و در روش تست SSCC به مدت 720 ساعت تحت آزمایش قرار می گیرند.