عباسقلی سمندریان اظهار داشت: پروژه واحد فولادسازی کارخانه صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در واقع بخش دوم از یک پروژه دو بخشی است که بخش اول آن مربوط به واحد نورد بود که از سال ۹۲ آغاز شد و در سال ۹۴ به بهره‌برداری رسید و درحال حاضر نیز فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به پیشرفت ۳۵ درصدی واحد فولادسازی، افزود: متاسفانه برنامه‌ریزی‌ها و زمان‌بندی‌های انجام شده در مورد واحد فولادسازی، به دلیل مشکلات مالی مطابق انتظار پیش نرفته و در حال حاضر فعالیت‌های این واحد تا حدودی متوقف شده است. البته پیش‌بینی ما این است، با توجه به تجهیزات مورد نیازی که خریداری شده،‌ در صورت رفع مشکلات مالی، پروژه تولید فولاد نیز ظرف سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

سمندریان با اشاره به اینکه بخشی از مشکل مالی این پروژه، مربوط به هزینه‌های خرید تجهیزات خارجی بوده است، تصریح کرد: بخش دیگری از این مشکلات نیز مربوط به بخش ریالی است که سرمایه‌گذار باید تامین مالی آن را انجام دهد. در عین حال، ما در حال مذاکره با دولت هستیم تا بتوانیم با دریافت تسهیلات مورد نظر، این مشکل را هرچه زودتر حل کنیم و پروژه ادامه یابد.

افزایش ظرفیت تولید و اشتغال

مدیر کارخانه صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه درباره ظرفیت تولید واحد نورد این کارخانه، اظهار کرد: ظرفیت اسمی واحد نورد این کارخانه، سالانه ۴۵۰ هزار تن بوده که در سال گذشته، ۲۸۴ هزار تن میلگرد تولید کرده است. همچنین در نظر داریم در سال جاری، ۳۴۰ هزار تن میلگرد تولید کنیم.

سمندریان همچنین با اشاره به ظرفیت اسمی پروژه فولادسازی افزود: در صورتی که این پروژه به بهره‌برداری برسد، قابلیت این را خواهد داشت که سالانه ۶۰۰ هزارتن بیلت نیز به محصولات کارخانه بیفزاید.

وی همچنین به اشتغال‌زایی پروژه فولادسازی برای منطقه اشاره و اذعان کرد : با راه‌اندازی کارخانه فولادسازی، علاوه بر افزایش تولید، حداقل برای ۵۰۰ نفر اشتغال‌ ایجاد می‌شود که درصد بالایی از مشکلات مردم این منطقه را حل خواهد کرد.