در یک سال گذشته با افزایش نرخ دلار بسیاری از شرکت های معدنی عرضه سنگ آهن به بازار داخلی را کم کردند و ترجیح دادند محصولات خود را به بازار خارجی صادر کنند و همین مسئله مشکلاتی را برای برخی فولادسازان به وجود آوردند و نتوانستند با تمام ظرفیت تولید کنند، اما در ادامه دولت تصمیم گرفت تا با وضع عوارض 25 درصدی برای صادرات سنگ‌آهن خام عرضه ماد معدنی به بازار داخلی را مدیریت کند.
یک عضو انجمن فولاد ایران در گفتگو با موج اظهار کرد: در حال حاضر افزایش تعرفه صادرات خام سنگ‌آهن به 25 درصد به افزایش تولید فولاد کشور کمک می‌کند، هرچند بازار داخلی فولاد وابسته به اجرای طرح های عمرانی است که در حال حاضر اجرا نمی شوند. در واقع در شرایط کنونی بخشی از محصولات معدنی در بازار داخلی عرضه می شود و این بخش نیازمند فعال سازی است، چراکه در سال 96 حدود 7.5 میلیون تن فولاد در بازار داخلی مصرف شد و در سال 97 به 8.2 میلیون تن رسید و بر اساس پیش‌بینی‌ها امسال باید به 9.5 میلیون تن برسد.
وی با اشاره به اینکه افزایش تعرفه صادرات خام سنگ‌آهن به تامین بهتر و بیشتر فولادسازان کمک می‌کند گفت: این طرح هرچند به‌طورکلی مانع از صادرات سنگ‌آهن خام از کشور نمی شود، اما گام مهمی در تامین نیاز فولادسازان در کشور است و باعث می شود که این شرکت ها طرح های توسعه ای خود را با سرعت بیشتری انجام دهند.