فولاد از جمله کالاهایی است که در فهرست کالاهای تحریمی از سوی آمریکا قرار گرفته و تلاش شده از این طریق یکی از مجاری ارزآوری کشور مسدود شود؛ اما تولیدکنندگان ایرانی راه خود را به بازارهای هدف صادراتی پیدا کرده و راهکارهایی اتخاذ کرده‌اند تا بتوانند با گذشت زمان، برنامه‌های خود را در عرصه تولید و افزایش ظرفیت پیش ببرند. حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان می‌گوید اگرچه صادرات غیرنفتی این روزها به سیاست گره خورده است، اما راهکارهایی همچون افزایش فروش در بازار داخل و نیز صادرات ورق‌های فولادی از سوی سایر شرکت‌ها را به کار بسته‌ایم تا بتوانیم به موازات تحریم‌ها، همچنان در پروسه ارزآوری نقش‌آفرینی کنیم. حمید رضا عظیمیان مدیرعامل فولادمبارکه در گفت‌وگویی که در نشریه «تجارت فردا» به چاپ رسید، موانع و مشکلات ناشی از تحریم‌ها را در صنعت فولاد تشریح کرد که آن را بازنشر می‌کنیم.
طی ۱۸ ماه گذشته صادرات غیرنفتی در ایران چالش‌های بسیاری داشته است، اگر بخواهیم فراز و فرودهای صادراتی حوزه فولاد را در این مدت مرور کنیم، لازم است به چه نقاطی اشاره و بر آن تمرکز کنیم؟
صادرات غیرنفتی امروز بیشتر به سیاست گره خورده است؛ به این معنا که در حوزه صادرات امروز مباحث متفاوتی مطرح است و در کشور، کیفیت و قیمت و قوانین تجارت جهانی مساله‌ای است که در رتبه بعدی مورد توجه قرار می‌گیرد.