انواع مختلفی راه پله برای اهداف مختلف وجود دارند و در ساخت سوله های صنعتی بکار برده می شوند. راه پله های فولادی به دلیل دوام و ماندگاری، استحکام و ظاهرشان بیشتر در ساخت سوله ها استفاده می شوند. فولاد یک فلز آلیاژی است که محکم، بادوام، چکش خوار و ارزان می باشد. چکش خواری فولاد این قابلیت را می دهد که متنوع باشد و به شکل ها، الگوها و طراحی های مختلفی قالب گیری شود.

با در نظر گرفتن مواردی چون جوشکاری، استفاده از مواد شیمیایی و تولیدی و تجهیزات و وسایل سنگین که در سوله ها معمولا استفاده می شود، راه پله فولادی یک انتخاب مناسب برای چنین سازه هایی به شمار می رود.

اهمیت راه پله در طراحی داخلی سوله های صنعتی

اهمیت راه پله در سوله ها و بخصوص در سوله های صنعتی نه فقط بخاطر زیبایی بلکه بیشتر بخاطر کارایی و میزان استفاده از فضا است که به آن توجه می شود.راه پله یک سوله صنعتی باید طول عمر بالایی داشته باشد و در مقابل فشارهای ناگهانی، ریختن مواد شیمیایی، گرما و حرارت و رطوبت احتمالی به خوبی مقاومت کند و درعین حال بهترین و کاربردی ترین حالت را در استفاده از فضا داشته باشد.

در انتخاب یک طراحی برای راه پله سوله ، شما نوعی از نرده و نوعی از پله را انتخاب می کنید که با هم سازگاری داشته باشند. تنوع زیادی از نرده های فولادی وجود دارد که می توانید برای پله های سوله های صنعتی انتخاب کنید. در اکثر موارد، نرده ی راه پله است که سبک آن را تعیین می کنند.به عنوان مثال، اگر نرده موجدار باشد، سبک آن شاداب و ظریف است و اگر مارپیچ باشد حال و هوای پایداری و اطمینان بیشتری را القا می کند.

اته مادر این مقاله بیشتر قصد داریم به مقوله طراحی و زیبایی راه پله ها در سوله ها و سازه های فولادی بپردازیم تا ایمنی و استاندارد بودن آن و در ادامه چند نمونه از طراحی های راه پله فولادی آورده شده اند که می توانید از آن ها در ساخت و طراحی داخلی سوله صنعتی الهام بگیرید:

1) پله های کلاسیک

طراحی کلاسیک دارای یک نرده ی ساده با پله هایی است که صرفاً به سمت پایین می روند. معمولاً، یک راه پله سنتی ظاهر یک مکان را بهبود نمی بخشد اما استفاده از فولاد کاملاً درخشان است. مینیمالیست، امروزی، شیک و زیبا و ...، یک راه پله ی فولادی مشکی کلاسیک همه چیز را با خود به همراه دارد. به عبارت دقیق تر، یک راه پله ی فولادی سنتی مشابه با راه پله های فولاد سبک اروپایی است.

2) راه پله های مدرن

در حال حاضر راه پله های فولادی مدرن، محبوب ترین در سراسر دنیا هستند.مشابه با کلاسیک، یک راه پله ی فولادی مدرن دارای جذبه ای به سوی آینده است. این راه پله مینیمال به نظر می رسد در عین حال احساس مترقی بودن را با خود دارد. همانند راه پله کلاسیک به سمت پایین است اما می توانید آن را بر اساس اولویت های خود، شخصی سازی نمایید. شما می توانید پله های معلق یا طراحی های هندسی داشته باشید؛ نوآوری شما منبع تغذیه ی راه پله فولادی مدرن است. شما می توانید هرگونه طرحی را برای راه پله فولادی برای داشتن جذابیت مدرن تجسم کنید. مستقیم، میسترال، اسپایک و .. برخی از انواع طراحی های مدرن در راه پله های فولادی هستند.

3) فولاد سوراخ دار

راه پله فولادی سوراخ دار و مارپیچ

فولاد سوراخ دار بسیار شبیه آن چیزی است که نامش نشان می دهد. اگر نمی دانید فولاد سوراخ دار چیست، بدین معناست که ورقه ی فولادی با سوراخ هایی پوشیده شده است. ورقه ی فلزی یا فولادی، در این مورد، دارای الگوی شبکه ای است. ورقه ی فولاد سوراخ دار برای ساخت راه پله سوله استفاده می شود. این نوع فولاد هم در پله ها و هم در نرده ها بکار گفته می شوند. یک ورقه ی سوراخ دار در نرده باعث می شود فضای بین نرده های خالی پر شود. در جهان مترقی، همه پله های معلق و نرده های منقطع را انتخاب می کنند اما یک ورقه سوراخ دار فولادی به همان اندازه مدرن و چشم نواز است. علاوه بر نرده ها، یک ورقه سوراخ دار را می توان برای پله ها نیز بکار برد. از آنجایی که خود فولاد محکم، زیبا و شیک می باشد، بکارگیری ورقه سوراخ دار در اولویت می باشد.

4) صنعتی خام

یک راه پله ی فولادی با ظاهر صنعتی، راه پله ای منحصر به فرد است که معمولاً کسی ساخت آن را پیشنهاد نمی کند زیرا ظاهری به شدت صنعتی قدیمی دارد. آن ظاهری مصنوعی دارد و بهترین گزینه برای محیط های کارخانه ای است. ممکن است نمونه هایی از آن ها را در سوله ها و کارخانه های قدیمی یا سازه هایی با بودجه کم دیده باشید.

این نوع راه پله به شدت ارزان قیمت است زیرا منقضی شده است اما همچنان اگر در محیط مناسب بکار گرفته شوند، ظاهری کلاسیک خواهند داشت. نرده ها دارای الگوی پیچ و مهره ای است در حالی که پله ها دندانه دار هستند که از لغزش جلوگیری می کند. بافت ضد لغزش برای طراحی داخلی سوله ها عالی است زیرا ممکن است درآن راه پله های زیادی برای حمل و نقل وجود داشته باشد. انتخاب این نوع راه پله فولادی در کارخانه های که به دنبال سوله ارزان و با هزینه کم هستند بهترین گزینه است.

5) مارپیچ مینیمالیستی

یک مارپیچ مینیمالیستی مشابه با راه پله های کلاسیک با پله ها و لولاهای اروپایی است به جز طراحی که مارپیچ می باشد. امروزه، راه پله مارپیچ رایج ترین شکل می باشد زیرا از لحاظ فنی مدرن است اما برای راه پله های فولادی، مارپیچ مینیمالیستی باید به صورت مجزا توجیه شود. نرده ها فضای کمتری را اشغالی می کنند و صرفاً با هدف متصل کردن پله ها به هم قرار می گیرند. در حال که پله ها را می توانید معلق یا پیوسته انتخاب کنید. بر اساس انتخاب شما، نمونه های میسترال و اسپایک در طراحی های مارپیچ راه پله سوله ها و سازه های فولادی وجود دارند.

6) مارپیچ یکدست

مارپیچ یکدست که معمولاً با نام مارپیچ تورنادو شناخته می شود، ظاهر بسیار جذابی دارد. این راه پله محیطی شلوغ و یکنواخت را ایجاد می کند. از آنجایی که معمولاً رنگ راه پله فولادی مارپیچ تورنادو، مشکی است؛ با محیط شلوغ و پرهیاهوی سوله های صنعتی در تضاد است و بیشتر برای سوله هایی بکار می رود که به عنوان استودیو فیلم و سوله های ورزشی بکار می رود. نه تنها شفاف و براق به نظر می رسد بلکه متمایز و شیک نیز هست. الگوی آن مرتب و کاربردی است و برای یک سوله مدرن مناسب است.

راه پله های فولادی برای طراحی های برجسته بکار می روند، چه طراحی یک سوله تجاری ورزشی باشد یا یک سوله صنعتی. تمام چیزی که نیاز دارید یک طراحی درست است که با محیط کارخانه یکی شده و کاربری فضا را بهبود بخشد. ممکن است بگویید این فقط یک کارخانه است! اما کارخانه نیز نیاز به ظاهری چشم نواز دارد.