سبک سازی سوله یکی از اهداف اصلی مهندسان سوله سازی و سازه های مدرن است ، زیرا یک سوله سبک سازی شده خسارات احتمالی ناشی از بلایای طبیعی همچون زلزله را به حداقل می رساند و همچنین تاثیر چشم گیری در کاهش هزینه های ساخت سوله دارد. 

در این مقاله قصد داریم " ساخت سوله سبک ورزشی با ارزان ترین قیمت" را مورد بررسی قرار دهیم. سوله های سبک ورزشی بهترین گزینه برای ساختمان های پر هزینه همچون ساختمان های بتنی می باشد. 

با ما همراه باشید تا در ادامه خواهیم گفت :

 • از چه نوع سوله ای برای ساخت سوله سبک ورزشی استفاده می شود؟
 • ویژگی سوله های سبک خرپایی
 • توضیحاتی در مورد سوله سبک ورزشی
 • مراحل ساخت سوله سبک ورزشی 

بیشتر بخوانید: هزینه های ساخت سوله ورزشی

سوله مناسب برای ساخت سوله ورزشی

بهترین گزینه برای ساخت سوله های ورزشی (سوله شنا ، سوله بدن سازی و سوله ورزش های سالنی همچون فوتبال و والیبال)، سوله خرپایی است زیرا به دلیل داشتن وزن سبک نسبت به سوله های تیر ورقی سنگین به شدت در کاهش هزینه های ساخت تاثیر گذار بوده.

سوله های سبک خرپایی چه ویژگی هایی دارند ؟

همانطور که در قسمت فوق گفتیم امروزه برای ساخت سالن های ورزشی چند منظوره از سوله های سبک خرپایی استفاده می نمایند زیرا علاوه بر وزن سبک ، مقاومت و استحکام بالا، دارای ویژگی های خاص نظیر :

 • مقاومت این سازه ها در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله، بار برف و باد بسیار بالا می باشد.
 • اشکال هندسی موجود در این سازه باعث معماری زیبای آن خواهد شد.
 • در این سوله امکان اجرای دهانه بزرگ بدون ستون میانی وجود دارد.
 • انعطاف در انتخاب شکا ظاهری سوله ورزشی مطابق سلیقه کارفرما.

اگر قصد ساخت سوله ورزشی سبک و مدرن دارید می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

سوله سبک ورزشی چیست ؟

همانطور که می دانید سوله سازه ای فلزی دارای سقف شیب دار و تهویه مناسب واست که با محاسبات خاصی و استفاده از مصالح سبک می توان وزن آن را سبک نمود. در ادامه به موارد کاربردی آن اشاره می نماییم.

موارد استفاده از سوله سبک

امروزه از سوله های سبک برای ساخت کارخانه ها، دامداریها، مرغداریها، انبارها، آشیانه هواپیما، فروشگاهها و سالنهای ورزشی استفاده می شود.

همچنین بخوانید: سوله LSF چه سازه هایی هستند

مراحل ساخت سوله سبک ورزشی 

در این بخش از مطلب به بررسی مراحل ساخت سوله سبک ورزشی می پردازیم :

 • انتخاب یک کارخانه معتبر سوله سازی

اولین مرحله از ساخت سوله سبک ورزشی انتخاب یک کارخانه سوله سازی همچون شرکت سوله مارکت جهت سفارش سوله می باشد.

سوله مارکت یکی از معتبر ترین کارخانجات تولید و طراحی انواع سوله همچون سوله ورزشی ، سوله صنعتی در ایران می باشد که توانسته در این 8 سال سابقه با ارائه سازه های با کیفیت و تیرورق های با جان موج دار، طراحی زیبا و تحویل به موقع رضایت مشتری را جلب نماید.

 • تعیین ابعاد و اندازه سوله سبک ورزشی

دومین مرحله جهت ساخت سوله سبک ورزشی ، تعیین ابعاد و اندازه آن است که رابطه مستقیم با هزینه ساخت دارد که با توجه به کاربری آن مشخص می شود.

بطور مثال اگر سوله ورزشی چند منظوره باشد طبیعتا دارای ابعاد و ارتفاع بیشتری است اما اگر فقط برای یک ورزش خاص مانند بسکتبال طراحی شود حداقل باید دارای ارتفاع استاندارد بین المللی ۷ متر باشد و فاصله استاندارد بین محل استقرار تماشاچیان یا دیوار تا خط زمین حداقل باید ۲ متر باید در نظر گرفته شود.

از آنجایی که ارتفاع سوله و دهانه آن تعیین کننده میزان آهن مصرفی برای ساخت اسکلت سوله هستند، تعیین ارتفاع سازه فلزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • طراحی سوله سبک ورزشی

مرحله سوم از ساخت سوله سبک ورزشی ، طراحی سوله است که باید توسط طراحان حرفه با استفاده از نرم افزارهای مدرن طراحی سازه با توجه به معیار های کارفرما صورت گیرد.

 • ساخت اجزای تشکیل دهنده سوله

مرحله چهارم ساخت سوله سبک ورزشی، ساخت اجزا و اسکلت سوله سبک توسط کارخانه سوله سازی می باشد.

 • نصب سوله سبک ورزشی

مرحله پنجم و مرحله آخر از ساخت سوله سبک ورزشی ، نصب سوله می باشد که باید حتما توسط تیم حرفه ای و با تجربه صورت گیرد. زیرا همان اندازه که کیفیت مصالح در مقاومت و امنیت سوله سبک نقش دارد نحوه نصب و رعایت نکات ایمنی در نصب نیز اهمیت دارد از این رو باید به انتخاب نصاب حرفه ای نیز توجه ویژه نمود.