این موضوع که اندازه و متراژ سوله یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت سوله استاندارد است کاملا درست است اما باید گفت تنها مساحت و متراژ نیست که در هزینه ساخت یک سوله تاثیر می گذارد و عوامل مهم دیگری نیز در آن دخیل هستند.عوامل مهمی همچون محل ساخت، زمین محل ساخت، جنس متریال مورد استفاده در ساخت سوله، نوع طراحی سوله، نوع فونداسیون سوله استاندارد که طرح ریزی شده، پوشش سقف سوله و... از مواردی است که می‌تواند به شدت بر تخمین قیمت سوله موثر باشد.

تخمین قیمت سوله با بررسی تمام جوانب

باید گفت که با شرایط موجود تخمین قیمت سوله بصورت دقیق کار مشکل و تقریبا نشدنی است زیرا قیمت مواد اولیه و بخصوص فولاد مدام در حال تغییر می باشد، ولی تنها فولاد نیست که در آن تعیین کننده است،و قیمت سوله به عوامل متعددی دیگری نیز است و عنوان کردن قیمت سوله برای شرکت ها را سخت کرده است.

اگر قصد راه اندازی یک سوله را دارید توجه کنید که تنها نباید محاسبه قیمت سوله را در نظر داشته باشید بلکه استاندارد و کاربردی بودن سوله جزء مهمی در طراحی یک سوله می باشد، اگر کاربردی بودن و آینده کار را در نظر نداشته باشید ممکن است در آینده با مشکلات زیادی مواجه شوید.

پس بهتر است در ابتدای کار هدف خود را در ساخت سوله مشخص کنید و تا جای ممکن از بهترین مصالح در ساخت سوله استفاده کنید تا بتوانید پروژه ای بدون مشکل و کارایی بالا داشته باشید. در واقع اگرچه صرفه‌جویی در هزینه طراحی و ساخت سوله مسئله مهمی است و باید مورد توجه قرار گیرد؛ اما در نظر نگرفتن این نکته که سوله ساخته شده باید سال‌ها با همان کیفیت اولیه به شما سرویس دهد؛ ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را ایجاد نماید.

نوع طراحی سوله و تاثیر آن بر قیمت سوله

طراحی سوله و تاثیر آن بر قیمت سوله

با توجه به اینکه که ساختمان سوله‌ها معمولا به صورت پیش‌ساخته و بر اساس یک طراحی اولیه ساخته می‌شوند نوع طراحی سوله در همان ابتدا می تواند تعیین کننده هزینه های کلی ساخت سوله باشد. اما این طرح‌های پیش‌ساخته ممکن است تمام نیازهای شما را برطرف نکند.

در نتیجه می‌توان بر حسب نیاز مشتریان ویژگی‌های مختلفی از جمله انواع درب و پنجره‌ها، جرثقیل ثابت در سوله، وجود نیم‌طبقه در سوله، سیستم‌های تهویه و فن‌ها، نازک‌کاری و نمای سوله، ارتفاع سقف سوله، پوشش سقف سوله، فونداسیون و انواع روش‌های عایق‌کاری با اهداف مختلف را با توجه به کاربری سوله، به طرح اولیه اضافه کرد. که طبیعتا افزایش یا کاهش این ویژگی‌ها می‌تواند بر محاسبه قیمت سوله موثر باشد.

نوع کاربری یک سوله که می‌تواند از آشیانه یک هواپیما، تا یک سوله ورزشی یا سوله مرغداری و حتی کارگاه می تواند متفاوت باشد که هرکدام از این مواد طراحی سوله متفاوتی را می طلبد. در نتیجه تنها متراژ سوله نیست که هزینه ساخت سوله را مشخص می کند. البته در شرایط یکسان و سوله‌هایی با امکانات یکسان این مسئله صدق می‌کند؛ و هزینه هر متر مربع در قیمت سوله‌ های بزرگتر کاهش می‌یابد.

هزینه ساخت سوله در سال 98

بطور مثال درنظر بگیرید که در آینده سوله شما محل عبور و مرور لیفتراک‌های سنگین به طور مداوم باشند. در این شرایط روزانه وزن زیادی روی کف سوله فشار وارد خواهد آمد. بنابراین نیازمند زیرسازی و کف‌سازی بسیار عالی برای حفظ شکل و استحکام کف سالن هستید؛ و این موارد به راحتی موجب افزایش قیمت سوله می‌شود. در مثالی دیگر ارتفاع یک سوله ورزشی بسیار بیشتر از یک سوله انبار است. در نتیجه همین ویژگی ساده می‌تواند موجب افزایش قیمت سوله شود.

تاثیر محل ساخت سوله بر هزینه ساخت آن

یکی از مهمترین مباحثی که در همان ابتدای کار مهندسان به آن توجه می کنند محل ساخت سوله می باشد که می‌تواند اثر مستقیمی بر قیمت سوله داشته باشد.در واقع کیفیت خاک محل احداث سوله و پایداری زمین آن از نظر جنس و میزان تراکم خاک موضوع مهمی است. در واقع اگر قرار است سوله شما روی زمینی با خاک سست بنا شود؛ پیش از هرچیز باید نسبت به مقاوم سازی خاک و بستر سوله اقدام شود که خود این مسئله هزینه بر خواهد بود.

همچنین نوع اقلیم محل احداث سوله و شرایط آب و هوایی منطقه یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت سوله است. میزان بارش برف و باران، میزان رطوبت هوا و از همه مهم‌تر وزش باد، از مواردی است که قیمت سوله را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. رعایت اصولی برای مقاومت سوله در برابر این ویژگی‌های طبیعی علت تغییر هزینه ساخت سوله است.

بطور مثال  در اقلیم‌هایی با وزش باد شدید می تواند به ساختمان ها آسیب بزند رعایت استانداردهایی برای افزایش استحکام دیوارها و سقف سوله، بسیار ضروری است و همانطور که میدانید بخش اعظمی از هزینه سوله ها برای دیوار ها و سقف آن می باشد و این خود هزینه ساخت سوله را زیاد خواهد کرد.

در نهایت فراموش نکنید که مهم‌تر از قیمت سوله و هزینه‌های ساخت آن، کیفیت کار دریافتی است. چه بسیار افرادی که سرمایه موجود در سوله‌های خود را، تنها به دلیل کیفیت پایین سوله از دست داده‌اند.

در این زمینه کارشناسان سوله مارکت که تجربه سالها فعالیت در زمینه طراحی و ساخت انواع سوله را در کارنامه خود دارند می توانند به بهترین نحو ممکن راهنما و یاری رسان شما در این امر مهم و سرنوشت ساز باشند.

کارهای مهم و سرنوشت ساز پروژه و بیزینس خود را به افراد ماهر و باتجربه بسپارید تا ضامن بقای آن باشند.

موفق و پیروز باشید.