همواره پوشش سقف سوله یکی از مهمترین بخش هایی بوده که مهندسان و طراحان سوله به آن توجه ویژه ای داشته اند و به واسطه اینکه بخش اعظمی از کار ساخت سوله به پوشش سقف سوله بستگی دارد تاثیر بسزایی دروزن سوله و ساخت سوله سبک دارد. مطالب بسیاری در سطح اینترنت درباره انواع پوشش سقف سوله در اینترنت موجود است که می توانید از آنها برای افزایش دانش خود در رابطه با پوشش سقف سوله کسب کنید.

ما در این مطلب قصد داریم تا با شما در رابطه با اهمیت پوشش سقف سوله و تاثیرات آن در ساخت سوله های سبک صحبت کنیم . تاثیرات آن را بررسی نماییم.

پوشش سقف سوله و اهمیت آن در ساخت سوله سبک

ساخت سوله سبک یک سازه کلی و متفاوت از سوله های امروزی نیست بلکه سوله سبک به سوله ای گفته می شود که در تمامی اجزای آن مواد با کیفیت و با وزن کم استفاده شود و این مورد را باید در تمامی مراحل ساخت سوله از جمله فنداسیون سوله، اسکلت سوله، پوشش دیواره ها و پوشش سقف سوله مد نظر قرار داد.

پوشش سقف سوله از تاثیرگذارترین بخش های ساخت سوله می باشد که پس از ساخت اسکلت سوله باید توجه ویژه ای به آن داشت. بعد از اجرای فنداسیون و نصب اسکلت سوله ، مهمترین قسمت که باید انجام شود ، پوشش سقف سوله است. پوشش سقف سوله از متریال های گوناگونی ساخته می شود که بسته به منطقه جغرافیایی و نوع کاربری سوله می تواند متفاوت باشد.

پوشش سقف سوله با استفاده از ساندویچ پانل

پوشش سقف سوله با استفاده از ساندویچ پانل

ساندویچ پنل سقفی و دیواری یکی از پر طرفدار ترین و اصولی ترین انواع پوشش برای اجرای پوشش سقف سوله می باشد که در بیشتر پروژهای ساخت سوله سبک بکار گرفته می شود. ساختار ساندویچ پانل به گونه ای است که مواد عایق در بین دو ورق لایه ای قرار می گیرد و اصطلاحا مواد عایق در داخل این دولایه ساندویچ می شوند. پوشش های سقف سوله که با این سازه های پیش ساخته ساخته می شوند همواره از پایداری و استحکام خوبی در برابر عوامل طبیعی همچون باد و باران و سرما و گرما از خود نشان می دهند.

ساندویچ پانل هایی که به منظور پوشش سقف سوله بکار برده می شوند به دلیل دولایه فولادی محکم و مواد باکیفیت عایقی که دارند علاوه بر استقامت عایق بهتری برای صدا ، رطوبت و حرارت به داخل سوله هستند. در ضمن اجرای این نوع پوشش سقف برای سوله به دلیل پیش ساخته بودن آنها سریع تر از انواع دیگر پوشش های سقف سوله نصب و راه اندازی می شود و این سرعت موجب کمتر شدن زمان اجرا و در نتیجه هزینه ساخت سوله می شود.

از ساندویچ پانل در پوشش سقف سوله های ورزشی ، سوله های صنعتی ، آشیانه ی هواپیما ها و ده ها نوع سوله ی دیگر استفاده می شود.نوع دو و سه و چهار که ورق گالوانیزه رنگی و ساده و آلومینیومی با انواع عایق پشم شیشه ، فوم ، کارتن پلاس و پشم سنگ برای اجرای پوشش سقف استفاده می شود.

اما ساندویچ پانل چه کمکی به سبک سازی سوله می کند؟

خب جواب کاملا واضح است این مواد اولیه ساخت سوله به دلیل استفاده از مواد عایق پر حجم و با چگالی پایین و قرار گرفتن در بین دولایه ورق فولادی سینوسی شده به نسبت بار کمتری را به سقف سوله وارد می کنند و با توجه به یکپارچگی که پس از نصب در سقف سوله ایجاد می کنند نیازی کمتری به تیرهای عرضی حمایت کننده سقف به وجود می آورند.

ورق پلی کربنات برای پوشش سقف سوله

ورق پلی کربنات برای پوشش سقف سوله

ورق پلی کربنات که چند سالی هست از آنها به عنوان پوشش سقف برخی سوله ها بکار گرفته می شود نیز می توانند به ساخت سوله سبک کمک شایانی بکنند و یکی از جدید ترین و سبک ترین متریال ها برای پوشش سقف سوله می باشند

در واقع الگو هایی که در ورق های گالوانیزه و ساندویچ پنل ها بکار گرفته می شد باعث شد تا ورق های پلی کربنات که در ابتدا تنها ورق های صاف و مسطحی بودند و کاربردهای محدودی داشتند برای استفاده های بیشتر و بخصوص به منظور پوشش سقف سوله ها و سازه های سبک بصورت ورق های سینوسی یا موجدار تولید و روانه بازار شوند. این ورق ها بیشتر در نورگیرهای سقفی سوله های دامداری ، فروشگاهی ، انبار ، پارکینگ های عمومی ، سالن های ورزشی و غیره شده است.

علاوه بر مزیت بارزی که این ورق ها در سبک سازی سقف سوله و بطور کلی در کل سازه ایجاد می کنند می توانند باعث استفاده بهینه از نور خورشید و بهینه سازی هزینه های مصرف انرژی می شود. همچنین از جمله ویژگی های ورق های پلی کربنات می توان ضد ضربه بودن ، مقاومت پذیری زیاد و شفافیت بالای آن را عنوان کرد. بخصوص اینکه می توان از این ورق ها به عنوان جایگزین شیشه نیز استفاده کرد.

دولایه بودن و خاصیت مقاومت در تبادل گرما و سرما در این ورق ها موجب گردیده تا در فصول مختلف سال و همچنین سبک وزن بودن باعث تسهیل در حمل و نقل و اجرا نیز شده است.

به دلیل هم شکل بودن این ورق ها با ورق های گالوانیزه و ساندویچ پنل ها ، هزینه های آب بندی پوشش سقف هم کاهش می یابد. از جمله ویژگی های ان نوع ورق ها می توان به تنوع رنگی آن اشاره کرد که باعث زیبایی هرچه بیشتر سقف و محیط داخلی سوله بخصوص در مکان هایی مانند گلخانه ها و استخرها می گردد.

ورق های پلی کربنات به جهت شفافیت بالا و عدم ایجاد سایه و عایق حرارتی بودن مناسب استفاده در گلخانه ها نیز می باشند.

شرکت خانه آفتاب شرق تولید کننده انواع سوله های سبک می تواند در اجرا و نصب سوله از مرحله فنداسیون و نصب سوله و اجرای پوشش سقف سوله و شیروانی با ورق های گالوانیزه رنگی با توری مرغی ، پشم شیشه و پشم سنگ و اجرای پوشش سقف سوله با استفاده از ساندویچ پانل سقفی انواع پورژه های ساخت سوله اعم از سالن های ورزشی ، سوله های سردخانه ،سوله انبار، سوله های میادین میوه وتره بار ، سوله های صنعتی و سالن های از نگهداری دام و طیور شما را بر عهده بگیرد و با آب بندی کامل پوشش سقف سوله شما را برعهد بگیرد و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.