عایق کاری سوله یکی از مراحل ساخت سوله است که انجام آن در بعضی محیط ها ضروری است به خصوص مناطق مرطوب که خطر زنگ زدگی و خوردگی ورق به کار رفته در ساخت سوله وجود دارد. ولی اگر سوله در مکانی ساخته شود که شرایط خوب جوی داشته باشد می توان از این مرحله از ساخت سوله صرف نظر کرد تا در قیمت ها صرفه جویی شود.

اما اگر نیاز به عایق کاری سوله باشد لازم است که بهترین نوع عایق انتخاب شود. در مناطق شمالی کشور که رطوبت هوا زیاد است عایق کردن سوله بسیار مفید است و باعث بالا رفتن عمر سوله و مقاومت بیشتر آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود.

عایق کردن سوله ها به چه دلایلی انجام می شود؟

چرا سوله عایق می شود و عایق سازی سوله چه منافعی دارد؟ با توجه به اینکه عایق کاری باید در پوشش سقف سوله و دیواره ها بطور کلی انجام گیرد.

افزایش عمر سوله:

عایق کردن سوله مانع جذب رطوبت شده و آن را در برابر بارش های جوی مثل باد و باران و برف محافظت کرده و عمر سوله را افزایش می دهد.

صرفه جویی در انرژی:

عایق سازی سوله مانع هدر رفتن انرژی در سرما و گرما شده و باعث صرفه جویی در هزینه های مربوط به گرمایش و سرمایش داخل سوله می گردد. این موضوع به خصوص برای مناطق با آب و هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد حائز اهمیت می باشد.

مقاومت در برابر آتش سوزی:

عایق کردن سوله باعث مقاومت آن در برابر آتش سوزی می شود. اگر سوله در منطقه ای ساخته شود که خطر آتش سوزی در آن منطقه بالاست بهتر است سوله بوسیله مواد عایق در برابر حریق عایق بندی شود تا در صورت بروز حوادثی مانند آتش سوزی سوله کمترین آسیب را ببیند. 

عایق کردن سوله ها به چه شکل هایی انجام می شود؟

عایق سازی سوله با عایق مانع تابش:

عایق مانع تابش روی سوله ها قرار می گیرد و مانع انتقال گرمای تابشی خورشید به داخل سوله می شود. از آنجایی که جنس سوله ها فلز است و فلز رساناست استفاده از عایق مانع تابش تا حد زیادی از انتقال گرما از بیرون به داخل سوله جلوگیری می کند. 

عایق مانع تابش بین اسکلت سوله و پانل ها قرار می گیرد و باعث عایق کاری سوله می شود.

عایق سازی سوله با نانو عایق:

نانو عایق همان طور که از نامش پیداست عایقی از جنس نانو می باشد که به خوبی در مقابل هرگونه انتقال گرما از جمله تابش، جابجایی و همرفتی را می گیرد.

به کارگیری نانو عایق ها در سوله ها ساده است و تغییری در شکل ظاهری سوله ایجاد نمی کند. نانو عایق جدیدترین تکنولوژی برای عایق کردن سوله ها می باشد که دارای کمترین میزان انتقال حرارت در میان تمام عایق های موجود می باشد. نانو عایق مایع است و خاصیت چسبندگی بالایی دارد و می توان آن را به وسیله هر نوع وسیله رنگ آمیزی مانند پیستوله و برس مورد استفاده قرار داد.

عایق کردن سوله ها با نانو عایق روشی کم هزینه و به صرفه است که روش اجرای نسبتا ساده ای دارد.  

انواع عایق به کار رفته در ساخت سوله:

ورق های به کار رفته در ساخت سوله با ساندویچ پانل ها معمولا توسط مواد عایق بندی می شوند. برخی موادی که برای عایق بندی ساندویچ پانل ها به کار می روند عبارتند از:

پشم شیشه: پشم شیشه برای عایق کردن سوله در برابر حرارت و صوت استفاده می شود.

پلی اتیلن: عایق پلاستیکی و منعطفی است که برای عایق سازی سوله ها به کار می رود.

پشم معدنی: پشم معدنی بیشتر برای عایق کردن سوله در دمای بالا کاربرد دارد.

آشنایی با سوله مارکت

شرکت سوله مارکت یک شرکت سوله سازی معتبر است که دارای 8 سال سابقه مفید است. محصول انحصاری این شرکت تیر ورق سینوسی یا تیرورق با جان موج دار است که استفاده از آن در کاهش وزن سوله تأثیر چشمگیری داشته است. سوله مارکت همچنین ماده ارائه انواع خدمات ساخت سوله مانند سوله های ورزشی، سوله صنعتی، سوله با جان سینوسی، اسکلت سوله پیش ساخته، سوله نو و آماده تحویل و همچنین اجزای تشکیل دهنده سوله به شرح زیر می باشد:

  • پرلین Z
  • ستون با جان سینوسی یاموج دار
  • رفتر با جان سینوسی
  • ستون با جان سینوسی یا موج دار
  • تیرهای آماده تحویل
  • سوله نو و آماده تحویل
  • ستون فلزی با جان سینوسی
  • اسکلت سوله کاروگیت
  • تیر ورق با جان سینوسی یا موج دار