ما در این پست اطلاعاتی جامع درباره روش صحیح ساخت سوله در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. همانطور که می دانیم سوله سازه‌ای فلزی با سقف شیب‌ دار است که بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی و ساخته می‌ شود.

طراحی و ساخت سوله

از آنجایی که از سوله برای ساخت سالن های بزرگ کارخانه‌ ها، تعمیرگاه‌ ها ، اسکلت ساختمان، فروشگاه‌ ها ، انبارها ، مرغداری‌ ها ، آشیانه‌ های هواپیما و سالن‌ های ورزشی که با قاب‌ هایی با دهانه بزرگ نیاز است استفاده می‌ شود به همین دلیل باید از تیرورق در پروفیل‌ های سوله استفاده نمود.

با ما همراه باشید تا در ادامه خواهیم گفت :

 • نحوه ساخت سوله ارزان
 • اجزای سوله
 • انواع سوله

نحوه صحیح ساخت سوله های فلزی

همانطور که در ابتدای مقاله عرض کردیم از سوله در سایز های متفاوت برای ساخت اماکن صنعتی استفاده می شود و با توجه به متراژ زمین ، اندازه قاب و تیر و ستون در طراحی سوله متفاوت می باشد و باید جهت ساخت تیر و ستون های سوله اقدام به ساخت تیرورق نمود زیرا به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیر و ستون‌ ها و دهانه سوله، نمی‌ توان از پروفیل‌ های موجود در بازار استفاده نمود.

درست است که برخی از اتصالات میان اجزای سوله از طریق جوش انجام می گیرد اما سوله یک سازه پیچ و مهره ای بشمار می آید زیرا بیشتر اتصالات میان اجزای آن بوسیله پیچ و مهره صورت می گیرد. یکی از دلایل پرطرفدار بودن این سازه همین اتصال اجزا با پیچ و مهره می باشد زیرا نصب آن در چند روز صورت می گیرد و این امر باعث صرفه جویی فراوان در وقت و هزینه تمام شده می‌گردد.

سوله ها دارای وزن سبک بوده و به عبارتی ضد زلزله می باشند و می توانند در مقابل سرعت باد تا بیش از ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت مقاومت نمایند و همچنین به دلیل داشتن شیارهای متعدد بر روی سطح خود جریان هوا به عنوان یک پوشش عایق در آن‌ ها عمل می‌کند.  بهتر است از پوشش‌ های پلی اورتان در مناطق بسیار سرد و یا مناطق بسیار گرم برای عایق بندی بیشتر استفاده نمود.

روش ساخت سوله‌ با دستگاه های ubm , kspan

قبل از انجام هر کاری در پروسه ساخت سوله مساله طراحی آن مطرح می باشد. مراحل ساخت و نصب سوله بسیار حائزه اهمیت است اما طراحی سوله از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. جهت ساخت یک سوله ایمن و مطمئن باید در طرحی اجزای آن دقت نماییم.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی طراحی سوله به کمک نرم افزارهای طراحی انجام می شود هر چه نرم افزار ها و تجهیزات بروز و جدید باشند نقشه و خروجی دقیق تر در اختیار خواهیم داشت که ساخت سازه را تسهیل می کند البته میزان توانایی و تجربه طراح نیز در این زمینه دخیل می باشد.

طراحی سوله به وسیله نرم افزار

گام بعدی پروسه ساخت سوله، ساخت اجزای سوله می باشد. سوله ها بر روی یک فونداسیون سبک قابل اجرا هستند همچنین نیازی به جوشکاری ندارند اما در حال حاضر به دلیل رقابت شدید در زمینه قیمت سوله و همچنین سرعت ساخت سوله دیگر روش های نصب قدیمی و سنتی جوابگو نیاز بازار نبوده زیرا روش های قدیمی به طبع زمان بر بوده و باعث اتلاف وقت و همچنین افزایش هزینه نصب می گردد. اجزای سوله باید طبقه نقشه مرحله به مرحله تحت نظر مهندسان سازه در کارخانه ساخته شود.

از این رو امروزه جهت ساخت آن از دستگاه های جدید همچون  UBM و KSPAN (یو بی ام و کی اس پن) استفاده می نمایند. دستگاه‌ های ubm , kspan مطابق تکنولوژی روز دنیا بوده و قادرند سرعت ساخت را تا حداقل ۵ برابر افزایش می‌دهند و قیمت تمام شده سازه را به میزان حداقل ۵۰ درصد کاهش می‌دهند. این دستگاه ها در اصل یک نوع رول فرمینگ بشمار می آیند زیرا جهت ساخت سوله ابتدا باید ورق وارد دستگاه شود و سپس طی فرآیندی از بین یکسری غلتک عبور نماید که این امر سبب می‌ شود تا به ورق شکل و قوس دلخواه داده شود.

جهت ساخت سوله با دهانه‌ های مختلف این تنظیمات قابلیت تغییرات را دارند. سپس بوسیله یک ماشین کوچک به نام سیمر (seamer) ورقهای شکل داده شد درهم دوخته و یا پانچ می‌شوند تا دیگر نیازی به جوشکاری نباشد و همچنین قدرت و استحکام و مقاومت سازه را به میزان زیادی افزایش می‌ دهد.

مرحله نهایی ساخت سوله ، مرحله نصب سوله و برپایی آن می باشد که باید تحت نظر و همکاری تکنسین ها و مهندسان صورت بگیرد و اتصالات توسط پیچ و مهره و جوشکاری انجام شود و تمامی استاندارد ها سوله سازی رعایت شود و همچنین کیفیت و مقاومت اتصالات باید توسط مهندسین ناظر کنترل گردد.

اجزای تشکیل دهنده سوله ها

درست است که سوله ها دارای اجزا مشخص و تعریف شده ای  باشند اما تمامی این اجرا باید توسط مهندس محاسب جزء به جزء محاسبه گردد. در این بخش از مقاله اجزا مشخص سوله سازی را به شما عزیزان معرفی می نماییم.

 • میل مهارها
 • پوشش سقف
 • دیواره‌ها
 • نبشی سینه بندFlange stay
 • قاب خمشی با تکیه گاه ساده یا گیردار شامل ستون‌ها خرپاها یا رفترها
 • مهارهای طولی که عموماً به صورت قوطی با لوله هستند.
 • مهارهای عرضی که بادبندهای سقف جزی از آنهاست.
 • زد یا لاپه که در اندازه‌های ۶ و ۷ متر در بازار موجود است.
 • بادبندها به صورت میلگرد پیش تنیده یا پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • براکت‌ها که وظیفه انتقال بار جرثقیل به ستون را دارد

سوله ها به چند دسته تقسیم می شوند

سوله های فلزی اولیه تنها به یک روش ساخته می شدند که به آنها سوله های هشتی می گویند ولی با گذشت زمان و به وجود آمدن نیازهای مختلف و انجام اصلاحات و همچنین پیشرفت مواد اولیه و تجهیزات مدلهای مختلفی از سوله ها طراحی و ساخته شد که برخی از آنها شامل موارد زیر می باشند.

 • سوله تک دهانه به صورت ۸
 • سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
 • سوله دو دهانه به صورت ۸۸
 • سوله قوسیسوله چند ضلعی