برای مشاوره در زمینه ساخت سوله گاوداری ارزان و همراه با فناوری های روز دنیا با ما در ارتباط باشید.

شماره موبایل واحد فروش سوله:  ۰۹۱۲۳۴۹۲۸۰۰
شماره تلفن دفتر مرکزی : ۰۲۱۶۶۵۶۶۷۶۶

سوله ها ساختمان های فلزی هستند که برای بالا بردن سرعت ساخت و ساز به کار می روند. سوله ها کاربردهای متفاوتی دارند و برای مقاصد گوناگون به کار می روند. یکی از کاربردهای سوله طراحی و ساخت مکان های نگهداری انواع حیوانات مانند دام، مرغ و طیور، گاو و ... می باشد. به این نوع سوله، سوله گاوداری گفته می شود. 

سوله گاوداری ارزان را چگونه می توان ساخت؟

ساختمان سازی شامل هزینه های زیادی است و همین موضوع باعث شده ساخت و سازهای عمرانی بسیار هزینه بر و زمان گیر می باشد. ساخت سازه هایی با هزینه کم و با سرعت بالا روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. این موضوع به خصوص در بخش کشاورزی و دامداری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای ساخت سوله گاوداری ارزان قیمت راهکارهای زیر ارائه می شود:

1- ساخت سوله گاوداری با تیرورق سینوسی

تیرورق سینوسی که تخصص اصلی شرکت ما می باشد دارای فواید فراوانی می باشد که از مهمترین آنها کاهش هزینه و زمان ساخت سوله و در عین حال افزایش کیفیت و کارایی آن می باشد به همین جهت اولین پیشنهاد ما در سوله مارکت ساخت سوله گاوداری به وسیله تیر ورق با جان سینوسی می باشد.

بیشتر بخوانید: مزیت های تیرورق سینوسی در ساخت سوله

سوله های ساخته شده به وسیله این سازه های فولادی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و باعث می گردد که شما بتوانید سرمایه خود برای راه اندازی گاوداری را در بخش های یگر مصرف نمایید.

مزایای ساخت سوله گاوداری با تیرورق سینوسی:

 1. کاهش هزینه های جا به جایی مصالح
 2. ساخت سوله گاوداری با وزن کم
 3. آزادی عمل در ساخت سوله با ارتفاع مختلف
 4. کاهش میزان استفاده از فولاد در ساخت سوله به دلیل نوع طراحی تیر های سینوسی
 5. کاهش نیاز به قرار دادن پایه در سالن به دلیل مقاوم سازی پایه های اصلی با طراحی نوین
 6. امکان ساخت سوله در مناطق صعب العبور به دلیل وزن کمتر سازه های پیش ساخته
 7. افزایش فضای مفید سوله به دلیل نوع طراحی اسکلت سوله

2- سوله گاوداری قوسی با سیستمUBM

سوله گاوداری و به طور کلی سوله های دامداری و یا انبار علوفه معمولا به شکل سوله های دارای تیرآهم در سقف ساخته می شود.

سوله قوسی نیز نوع دیگری از سوله گاوداری است که به آن سوله سازی UBM گفته می شود. توسط سیستم سوله سازی UMمی توان سوله گاوداری تا ارتفاع دهانه 34 متر ساخت. سوله قوسی معمولا توسط ورق گالونیزه ساخته می شود و استفاده از این نوع سوله کمک زیادی به ساخت سوله گاوداری ارزان قیمت کرده است.

از جمله مزایای سوله گاوداری با سیستم UBM :

 • صرفه جویی در هزینه ها
 • بالا رفتن سرعت سوله سازی (هر 1000 متر سوله UBM را می توان در 30 روز ساخت)
 • افزایش فضاهای مفید سوله با از بین رفتن فضاهای غیر ضروری مانند فضای بین بهاربند و دیوار محوطه
 • با این روش ساخت سوله گاوداری محوطه گاوداری را بهتر می توان مدیریت و کنترل کرد.
 • کاهش ضخامت دیوار از 20 سانتی متر به 10 سانتی متر در سیستم سوله سازی UBM باعث صرفه جویی در مصالح و هزینه ها شده است (با همان کارایی سابق)
 • سوله گاوداری UBM را می توان تغییر شکل داد و از نو طراحی نمود.
 • حذف ستون ها در این سیستم باعث شده فضای داخلی بیشتری در دسترس باشد.
 • در صورتی که سوله طراحی شده نیاز به ستون داشته باشد با توجه به اینکه دهانه باربری در سقف کمتر است نیاز به تیرآهن با مقطع کمتری داریم و این موضوع باعث می شود سوله گاوداری ارزان قیمت تری داشته باشیم.
 • برای اینکه مقاطع تیرآن ها در سوله گاوداری کمتر شود یک راه این است که در فاصله های مشخصی از سوله از تیرآهن و یا لوله های مقاوم و ارزان قیمت یا پروفیل قوطی استفاده شود.

3- ساخت سوله گاوداری ارزان با حذف زمین های شیب دار

ساخت سوله گاوداری در مناطق شیب دار و تپه ها باعث بالا رفتن هزینه های ساخت سوله گاوداری می شود. زیرا انرژی و زمان زیادی برای یکسان کردن شیب زمین و اختلاف ارتفاع صرف می شود. بنابراین بهتر است از احداث سوله گاوداری روی زمین های شیب دار خودداری شود تا با حذف عملیات خاکبرداری در هزینه ها صرفه جویی شود.

همچنین احداث سوله گاوداری در زیمن های سنگلاخی نیز باعث بالا رفتن قیمت ساخت سوله گاوداری می شود. بنابراین به عنوان یک اصل کلی هرچقدر زمین انتخابی برای احداث سوله گاوداری یکنواخت تر و دارای شیب کمتری باشد ساخت سوله با قیمت کمتری انجام خواهد شد.

4- استفاده از تیرآهن لانه زنبوری

 اگر برای ساخت سوله گاوداری به جای تیرآهن با مقاطع زیاد از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کنید صرفه جویی چشمگیری در هزینه ها نموده اید این یعنی ساخت سوله سبک و استاندارد. دلیل این ادعا را با هم بررسی می کنیم:

 در سازه های با مقاطع تیر آهن بسته به دهانه باربر(عرض سوله) مقطع تیر آهن ها تغییر می کند. اگربه جای تیرآهن های معمول از تیرآهن لانه زنبوری با مقطع کمتر استفاده کنید در واقع  ارتفاع تیر آهن را1.5 برابر می کنیم و در نتیجه مقاومت خمشی تیر آهن بیشتر می شود یعنی اگر در اجرای سقف سوله از تیر آهن  مثلا16 استفاده می شود می توان با لانه زنبوری کردن آن برابرتیر آهن 20  که 1.5 برابر 16 مقاومت دارد  استفاده کرد وبا توجه به اختلاف قیمت  هر شاخه تیر آهن 16  با قیمت تیر آهن20  کاملا مقرون به صرفه است.


مزایای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در ساخت سوله گاوداری

 1. تیرآهن لانه زنبوری سبک تر از تیرآهن های دیگر است بنابراین هزینه خرید، حمل و نصب آن کمتر است.
 2. وزن سقف سوله کاهش پیدا می کند که این موضوع باعث بالا رفتن امنیت و مقاومت سوله می گردد.
 3. مقاومت خمشی تیرآهن ها بالا می رود.
 4. استفاده از تیرآهن لانه زنبوری این مزیت را دارد که از فضاهای ایجاد شده درون تیر آهن می توان کابل و لوله رد کرد.


اما استفاده از تیرآهن لانه زنبوری معایبی نیز دارد مانند:

 • هزینه جوشکاری آن بیشتر است
 • نیاز به اجرای ستون در تیر های اصلی سقف سوله گاوداری داریم


5- ساخت سوله گاوداری ارزان با استفاده از مصالح بومی

در ساخت هر ساختمانی اگر از مصالح بومی استفاده شود تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی می شود ساخت سوله گاوداری نیز از این امر مستثنی نیست. به عنوان مثال در مناطق کوهستانی می توان از سنگ استفاده کرد و یا در مناطق جنگلی که چوب زیاد است می توان برای ساخت سوله گاوداری از چوب استفاده کرد.

استافده از مصالح بومی برای ساخت سوله گاوداری باعث کاهش هزینه های خرید، حمل مصالح و نصب آن ها می شود. می تواین برای دیوار چینی و فونداسیون سوله گاوداری از مصالح بومی به جای بلوک های سیمانی استفاده کرد و یا در مناطق جنگلی از چوب درختان به عنوان تیر برای سقف سوله ها استفاده کرد.

مزایای استفادده از مصالح بومی در ساخت سوله گاوداری:

 1. خرید مصالح با قیمت کمتر
 2. هزینه حمل و نقل کمتر


ولی به هرحال ممکن است در بخش هایی از سازه توان از مصالح بومی استفاده کرد و یا مصالح بومی کیفیت لازم را نداشته باشند.  

6- ساخت سوله گاوداری ارزان با اجرای ستون در فواصل معین

یکی دیگر از راهکارهایی که باعث می شود سوله گاوداری با قیمت کمتری ساخته شود این است که در فاصله های مشخصی از ستون استفاده کرد این کار باعث می شود بتوان از تیرآهن هایی با مقاطع کمتر استفاده نمود. این ستون ها می توانند از جنس لوله های مقاوم و ارزان و یا پروفیل قوطی باشند.


با توجه به اینکه این کار باعث می شود دهانه باربری در سقف کمتر شود در نتیجه مقطع تیر آهن نیز کمتر شده و اجرای آن ارزانتر خواهد شد.

عیب این روش این است که مقداری از فضای مفید داخل سوله توسط لوله ها اشغال می شود و از فضای مفید درون سوله کاسته می شود و همچنین تهیه و نصب لوله پروفیل مورد نیاز نیز می تواند کار را سخت تر کند.